Classic Grand Prix Brno

2013-05-05
Veterán

V prvním májovém víkendu přivítal brněnský automotodrom historická vozidla. Šlo o zcela mimořádnou akci, kdy se na tento okruh sjelo více než dvě stě historických závodních automobilů minulosti a ukázalo, že jezdit a závodit umí i nyní, a to velmi dobře.
   Pro fanoušky  českého motorismu byla zorganizována exhibiční jízda našich závodních vozů minulosti. Takže jsme mohli obdivovat v plném tempu na trati a v celé kráse v depu velmi zajímavé stroje. K nejstarším patřil MG-UVA po Jiřím Pohlovi, sportovní „placka“ Škoda 1100 po brněnském Kamešovi, zcela původní, patinou poznamenaný „doutník“ Aero Minor, plně karosovaný monopost Gbelec  aj. Kategorii let šedesátých zastupovaly vozy Formule 3. Ty byly stavěny individuálně v různých organizacích a svépomocných dílnách. V době vzniku byly vybavovány většinou tříválcovými motory východoněmecké produkce značky Wartburg. Konstrukčně tyto vozy byly velmi zajímavé a několik se jich dochovalo i do dnešní doby. Tak se na trati proháněly F3 značek Čermák F3, Buchar Wartburg F3, Drak 1 Wartburg F3 vyrobený v ARC Brno v roce 1964, dále Delfín 2 opět s motorem Wartburg, ale také Delfín 65 z roku 1965 již s motorem Škoda 1000 MB a další. Z automobilového sportu let sedmdesátých se představily slavné vozy MTX  formule Škoda a pozdější Easter. Viděli jsme tedy první MTX 1-01, dále byly k vidění stroje typů MTX 1-02, 1-03 a 1-06. Také jsme zde obdivovali několik individuálně postavených speciálů z let 70. a 80. Tyto vozy vyjely během soboty třikrát na trať, aby provedly svou jízdu a ukázaly, s jakými stroji se u nás dříve závodilo.
   Vlastní automotodrom byl plně vytížen množstvím kvalifikačních jízd různých historických závodních automobilů převážně evropského původu. Přijeli si s nimi na trať zazávodit převážně rakouští a němečtí jezdci. Takže okruh byl nepřetržitě plně využit. Jízdy trvaly 25 minut a ještě ani nedojela poslední auta do boxů, tak už se startovala další rozjížďka. Dokonalá práce profesionálních pořadatel. Žádné časové prodlevy a prostoje, prostě nádhera.
   Vozy byly rozčleněny do několika „závodů“. Pohár BMW 325 Challenge, což byly úplně stejné vozy této značky, které spolu s relativně vyrovnaným výkonem kroužily po oválu a o umístění spíše rozhodovaly schopnosti jezdce, než technická nadřazenost soutěžního automobilu. O  vyrovnanosti závodu svědčí fakt, že do jedné vteřiny se vešla dvacítka jezdců.
   Dalším obdobně vyrovnaným závodem byla kategorie Formel Historic. Šlo převážně o Formuli Ford 1600 ccm, doplněné formulí FH Formel 3l a FH Sports 2000. Formule Ford se jezdila v západní Evropě v 80. a 90. letech a byla vlastně určitou školní formulí pro začínající jezdce.  Na ní se naučili jezdit a první zkušenosti získali i budoucí jezdci formule 1. Vozy mají společné agregáty z automobilu Ford s motorem 1600 ccm, konstrukce a tvary jsou obdobné. Byly vyráběny různými dílnami jako např. Van Diemen, Swift, Merlyn, Ralt, Lotus aj. Nejrychlejší  vůz z monopostů na trati byl Ralt RT 30 formule Formel 3l s rychlostí 141km/hod.
   V kategorii Youg Timer závodily mezi sebou auta nedávné minulosti. Dosahovaly vysokých jízdních průměrů, např vedoucí jezdec na Opel Omega DTM měl průměr 135 km/hod. Jeho soupeři byly vozy např. BMW M 3, Jaguar V8 Star, Audi A4 V8, Porsche 924 aj.
   O poznání pomalejší byly vozy kategorie HistoCup. Pro mne, milovníka historických vozidel, byla tato kategorie asi nejatraktivnější. Stály vedle sebe vozy ze 60.-70. let, od malého Puch 650TR až po ohromnou Chevrolet Corvette a Pontiac Trans Am SCCA. Na okruhu bylo vidět vozy AC Shelby Cobra, Porsche 911 RS, Alfa Romeo Alfasud Sprint, Ford Mustang, Jaguar XJS a další a další.
    Klasickou kategorii sériových, případně lehce upravených vozidel představovala kategorie Clasica Trophy. Byly zde k vidění vozy např. Triumph TR4, Porsche 911 různých variant, Alfa Romeo Berlina 2000, NSU TT, BMW 325i, Jaguar 3,8, Alfa Romeo GTV, Ford Capri RS 2000, téměř neznámý Ledl AS160. Na všech těchto vozech závodili až na malé vyjímky zahraniční účastníci. Marně jsem v těchto kategoriích hledal vůz naši značky, slavnou Škoda RS 130 nebo aspoň nějakého jiného zástupce této značky. Ale je to asi dáno systémem závodu.
   V neděli probíhaly vlastní závody všech kategorií a byly představeny závodní historické motocykly.