Rallye Wiesbaden s dvaceti posádkami

2014-05-16

V době, kdy se v Klatovech konala Historic Rallye Vltava projela západními Čechami také Rallye Wiesbaden. Právě tato soutěž se z větší části na přelomu sedmdesátých let odehrávala právě u nás, i když start a cíl byl v lázeňském Wiesbadenu.
   Ale není rallye jako rallye. Zatímco při Rallye Vltava se soutěží na uzavřených rychlostních zkouškách o sekundy, tak Rallye Wiesbaden je soutěží pravidelnosti. Jednak je třeba dodržovat průměr mezi časovými kontrolami, ale také na zvláštních zkouškách, které se jedou ale za běžného provozu.
   Němci před pěti lety obnovili tradici Rallye Wiesbaden a od počátečních několika posádek zájem až do loňska rostl ke čtyřem desítkám. A tak se zdálo, že by se letos mohlo na startu objevit ještě více nadšenců s historickými automobily. Bohužel opak byl pravdou a peněz zřejmě nikdo nemá nazbyt.
   Na start v Hersbrucku se postavilo pouhých dvacet posádek, z toho osm s vozy Porsche modelů 911, Carrera, 924 Carrera GT nebo 928 GTS. Asi nejzajímavějším byla replika soutěžního automobilu Peugeot 504. Se stejným modelem vyhrál slavnou Safari Rallye v roce 1975 Ove Andersson, o tři roky později Jean Pierre Nicolas.
   Atrakcí startovního pole měl být předválečný Bentley 6,5 Le Mans Tourer, ale bohužel se na trati neobjevil, stejně jako původně avizovaný Opel Ascona 400 s nímž Walter Röhrl (v roce 1971 vyhrál Rallye Wiesbaden s Fordem Capri) světový šampionát v rallye v roce 1982.
   Diváci, kteří přišli na klatovský okruh s předstihem sledovat Historic Rallye Vltava a Rallye Šumava, mohli vidět účastníky Rallye Wiesbaden. Ačkoliv měly zavřený okruh, tak jsme byli svědky, jak se po trati pohybovaly pořadatelské automobily.
Letošní trať měřila přes tisíc kilometrů, zahrnovala 22 zvláštních zkoušek a byla rozdělena do tří etap. První vedla z Hersbrucku do Plzně, druhá do Rötzu a třetí končila v lázeňském Wiesbadenu.
   Největší smysl pro přednost projevili manželé Klaus a Ute Schlepperovi s Porsche 911 před dvojicí Gotthard Schleicher a Maria Schmitt s Porsche 924.