Vzpomínka na Okruh Českobrodský

2013-05-01
   Před druhou světovou válkou se u nás pořádalo hodně automobilových i motocyklových závodů na nejrůznějších tratích, pochopitelně přírodních. Jedním byl například Okruh Českobrodský v letech 1934 až 1938.

   První ročník byl odstartován 12. května 1934 a závodu předcházela soutěž spolehlivosti, týden před vlastním závodem. Trasa závodu vedla z Č. Brodu do Tismic, Vrátkova, Kostelce nad Č. lesy, Krupé, Kleček a z Liblic zpět do Č. Brodu. Tento okruh musel každý závodník absolvovat sedmkrát. Průměrná rychlost byla stanovena na 50 km/h. Závod se jel za plného provozu.
   „Během soutěže byla silnice obklopena mnoha zvědavci. Hodně lidí postávalo kolem silnic v místech, kde bylo možno očekávat i tak zvaný výmaz. Okruh sám byl závodníky chválen a odborně oceněn i v některých revuích. Při poměrně skrovných cenách nebylo snadné získati těsně před červnovým závodem 1000 mil početnou řadu prvotřídních závodníků. Pro domácí jezdce a amatéry bude příště odstartována samostatná soutěž," napsal tehdejší tisk.
   Druhý ročník se takřka na stejné trati, a na startu se objevilo už několik zvučných závodníků jako Juhan, Vitvar, Slavíková, Zdeněk Pohl, Jiří Pohl a další.
   O třetím ročníku za účasti 38 motocyklistů a 30 automobilistů se můžeme dočíst. „Tisíce diváků lemovaly trať závodu. Silnice však byly prašné, s nevalným povrchem. Zvláště nebezpečné byly lesní úseky, které byly po dešti rozbahněné. Přesto nedošlo k vážným nehodám. Výhodné bylo zpravování obecenstva rozhlasem. Bohužel mechanické poruchy odepřely závodu několik zajímavých finišů. Tak loňský vítěz, Zdeněk Kubíček, jež byl oceněn jako nejvážnější konkurent Zdeňka Pohla ke konci třetího kola byl vyloučen pro poruchu pístu".
   K předposlednímu ročníku bylo přihlášeno 148 závodníků. Trať doznala určitých změn a byla zkrácena na 7,6 kilometru a vedla z Českého Brodu do Tismic, Nové Vsi a zpět do Č.Brodu.
   V posledním ročníku v roce 1938 byl nejrychlejší z motocyklů Frnka na Rudge, pět kol - 38 km, 250 m - za 20min, 17 vteřin, a z automobilů Kubíček na Fordu Special 10 kol - 76 km, 500m - za 42 minut, 21 vteřin".

Novodobá historie
   První pokusy o navázání tradice vznikly v letech 1947 a 1948, ale bez úspěchu. Myšlenka na uspořádání závodu tak na dlouhou dobu usnula. S nápadem obnovit tradici Českobrodských okruhů jako závod veteránů přišel koncem roku 1988 pan Milan Lämlein z VCC Kolín. Vypracoval návrh trati i propozic soutěže, ale ve svém domovském klubu nenalezl podporu, protože kolínský klub pořádá pravidelně své vlastní soutěže. A tak se zase nic nedělo až do roku 2000, kdy se sešel pan Otakar Jeník (založil VCC Český Brod) a Milan Lämlein, slovo dalo slovo, a zrodil se nový veteránský podnik.
   V květnu 2002 tak byl uspořádán šestý ročník Okruhu Českobrodského, kterého se zúčastnilo 18 motocyklů a 16 automobilů. Letos přijelo na prvního máje 47 automobilů a 53 motocyklů, máme tím na mysli registrovaných do vlastní soutěže. Náměstí totiž zaplnily i další veterány, které jejich majitelé přijeli jen vystavit. A nebylo jich rozhodně málo. V přilehlé ulici bylo zaparkováno ještě několik autobusů od nejstarší Pragy AN přes RTO až k tahači návěsů Škoda 706 RTO přezdívaný „Kozel“ . Jediný prototyp soupravy svého druhu byl vyroben v Karose Vysoké Mýto a měl vlastně vyřešit nedostatek vozidel při výstavbě republiky v 50. a 60.letech. Když dopravil dělníky na stavbu, tak byl návěs odpojen a tahač využíván pro jiné účely. O mnoho let později byl nalezen ve zbědovaném stavu v Duslo Šala, kde sloužil jako sklad sena pro zvěř. Po pečlivé renovaci jej mohli obdivovat i návštěvníci Českobrodského okruhu. Na správné veteránské akci nesmějí chybět pochopitelně ani hasiči, v tomto případě Praga AN „Andula“ (rok výroby 1929). Mezi automobily převažovaly spíš mladší ročníky, ale našli jsme i několik předválečných, jako třeba Chevrolet 490 Jiřího Černého či americký Star z roku 1926, který jsme ale bohužel v jízdě pravidelnosti neviděli.
   Mezi unikáty patřila rozhodně Tatra 57 s karosérií Bohemia, vedle vozů Aero, Praga vynikal britský Jaguar SS 2,5 Saloon (1936) nebo Daimler DB 18 (1951).
   Absolutním vítězem jízdy pravidelnosti se stal Miroslav Polický s Volhou, kategorii do roku 1945 vyhrál Ivon Rejmon s Tatrou 57B.

Text a foto: J. Lasík - www.eurooldtimers.com
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Previous report Back to list Next report
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
Wednesday 11.12.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt