Ecce Homo Historic 2013

2013-09-07

Počátkem září se již tradičně sjíždí na slavný šternberský kopec Ecce Homo milovníci historických vozidel, převážně těch rychlejších, aby se svezli po závodní trati. Nejinak tomu bylo i letos. Již v pátek 6. září probíhaly v depu závodních strojů technické přejímky. Během nich se vracela zhruba padesátka historických vozidel, která absolvovala Rallye Ecce Homo. To se jezdí tradičně pro zájemce vždy v pátek, den před vlastním závodem do vrchu.
   Do pátečního večera bylo k závodu do vrchu převzato 120 vozidel, řada oldtimerů od 20. let až po léta 80. Z motocyklů např. BSA B 24 Empire Star, BSA S 29, BMW R 71, BMW R 61, Ariel 550, HD typ J, HD typ U, FN M 71, D RAD R 20, množství předválečných JAWa  a ČZ. Z poválečných strojů je objevily značky japonské Yamaha RD 200, XS400, Kawasaki 500H1, italská Gilera Jubileo a množství péráků a kývaček. Z aut Tatra 12, 57, Zbrojovka Z 18,Z 4 roadster, Stear 55, několik vozů Aero . Velmi zajímavé byly závodní automobily, které zde v minulosti závodily. Šlo o Aero Minor sport, Škoda 1100 sport, množství Metalexů všech provedení, bývalé F 3 s motorem Wartburg i Škoda, klasické sportovní spidery,  např.  Škoda spider B5, Alfa Romeo B 6 spider special,  March HSS Audi Turbo CAN AM aj. Početná skupina byla zastoupena typem Škoda řady 110 a od ní odvozené Škody 120S. Bohužel, ne všechny vozy byly původní, většinou šlo nově postavené hybridy  s motory Favorit či Felicia. O to cennější byly původní 130RS včetně dobových sportovních průkazů. Zajímavá byla formule Estonia 25 paní Helgy Heinrich, která s tímto vozem zde v osmdesátých letech pravidelně jezdívala ostré závody Ecce Homo.
    Sobotní ráno 7. září je ve znamení dodatečné technické přejímky pro opozdilce a výstavou vozidel v centru města.  Ta je neodmyslitelně tradičně spojena se šternberskými slavnostmi. Na náměstí krom naleštěných autoveteránů vidíme vystoupení různých hudebních souborů a doprovodný program. V poledne se automobily a motocykly přesouvají na start a vyráží po soutěžní trati. Cílem je zajet v několika jízdách co nejpřesnější čas, tedy stejně rychle co s nejmenším rozdílem časů v jednotlivých jízdách. Tím jsou šance na umístění vyrovnané, protože rychlost si volí každý sám. Nesmí však z bezpečnostních důvodů překročit průměr 60km/hod.
   Po skončení měřených tréninkových jízd se v podvečerních hodinách přesouvají účastníci na Moravský večer do zdejšího kulturního domu.  Je to společenská akce spojená s hudbou a tancem.
   Vlastní závod se jede v neděli, opět pravidelnost. Letošní oba dny bylo nádherné počasí přicházejícího babího léta.  První místo v kategorii auto získal pan Milan Belko s vozem Minor 1 s rozdílem 0,0046 sekundy. V motocyklech zvítězil pan Hejč na Nortonu ES 2 s rozdílem 0,02.
  Příští rok tedy opět na shledanou na podzimním Ecce homo historic. Snahou pořadatele  je přilákat více předválečných vozidel a odstranit ze startovního pole různé hybridy a novodobé stavby pseudohistorických závodních veteránů. Držme jim palce, snad se to podaří.