Jak vznikaly značky

     Automobilky rostly jako houby po dešti. Nové se rodily jiné nevydržely nápor konkurence a zanikaly. Už asi nikdo nespočítá, kolik jich na světě vlastně existovalo. Jsou však značky, které přetrvávají a třebaže některé již marně hledáme na naleštěných karosériích dnešních vozů, staly se legendou. Dodnes si malí kluci hrají na bugatky, třebaže sami vůz této značky sotva kdy viděli, zato je i pro jejich otce těžko vyslovitelný název některého výrobce současných závodních vozů formule 1.

     Někteří výrobci propůjčovali automobilům své jméno, jako třeba Walter, jiní tvořili ze svého jména značku novou, jako byla Jawa (složenina jména značek a jím vyráběného licenčního vozu Wanderer), některé značky vznikly zcela náhodou (jako Tatra po úspěšných zkouškách v těžko sjízdném terénu Vysokých Tater). Řada motoristů dnes možná ani neví, jaký je osud vzniku značky jeho automobilu. Že Fiat není jméno konstruktéra, ale zkratka (Fabbrica Italiana Automobili Torino), stejně jako Saab (Swenska Aeroplan Aktien Bolaget), že i Alfa Romeo nemá nic společného s řeckou abecedou ani se Shakespearovýrn hrdinou, ale jde rovněž o zkratku (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) ovšem v roce 1918 koupil automobilku ing. Nikola Romeo a dal jí své jméno. Značka Auto Union, charakterizovaná čtyřmi spojenými kruhy, byla inspirována symbolem pěti olympijských kruhů. Pouze čtyři měla proto, že znamenaly spojení čtyř automobilek: Horch, Audi, Wanderer a DKW. Modrobílý znak automobilky BMW znázorňuje točící se leteckou vrtuli, přičemž barva modrá a bílá jsou národní barvy Bavorska. Však také BMW (Bayerische Motorer Werke) byla původně leteckou továrnou. Typická značka dvou šípů na vozech Citroen je ryze technické znázornění dvojitě šikmých zubů ozubeného kolečka. Patent k jejich výrobě získal André Citroen v Polsku. Třícípá hvězda ve znaku vozů Daimler-Benz má znázornit použitelnost Daimlerových motorů na zemi, ve vodě i ve vzduchu.

     Ve znaku automobilů Ferrari je černý vzpírající se kůň. O jeho vzniku vypráví závodník Enzo Ferrari zajímavý příběh: "Tento koníček byl namalován na letadle hrdiny první světové války, pilota Baracca. Když jsem po válce vyhrál svůj první automobilový závod, poznal jsem se při rozdílení cen s matkou tohoto slavného letce. Poprosila mne, abych si namaloval na svůj vůz tohoto koně k uctění památky jejího padnuvšího syna. Prý mi přinese štěstí. Černý koníček ve znaku naší firmy zůstal až do roku 1923, kdy dostal navíc žlutou barvu města Modeny."

     Automobilka Jaguar původně ozdobila emblémem skákajícího dravce pouze jeden ze svých typů dvoumístného vozu Jaguar 100. Později firma umísťovala tento symbol na chladiče všech svých vozů. Avšak po přijetí nových přísnějších nařízení o bezpečnosti provozu a odstranění všech nebezpečných výčnělků musel skákající jaguár z masky zmizet.

previous Back to list next
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
Monday 29.4.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt