BAW-Spatz - vrabec v hrsti

Veterán

   Hans Ledwinka - vynikající konstruktér s vytříbeným smyslem pro detail a vyjimečnými organizačními schopnostmi trávil podzim svého života v Mnichově. Většina jeho příznivců sice ví, že i v pokročilém věku byl velmi aktivní, ale o jednom z jeho posledních konstruktérských cvičení se mnoho nemluví. Podílel se totiž na konstrukci automobilu BAW-Spatz – tedy vrabec, který připravil do výroby Herold Friedrich a spol.
   Vraťme se však na začátek. V roce 1956 založil tento německý podnikatel spolu s majitelem továrny na výrobu motocyklů Victoria podnik Bayerische Automobil Werke (BAW). Společnými silami chtěli překvapit potencionální zákazníky levným sportovním vozítkem, které by mohlo na trhu konkurovat Volkswagenu. Aby zkrátili čas potřebný pro jeho vývoj a ušetřili finance, zakoupili licenční práva na tříkolku známou pod jménem „Spatz“, která byla vyvíjena podle návrhu Egona Brütsche.
   Prototyp s laminátovou karoserií neměl podvozek a pohonná jednotka byla zavěšena na vyztužené samonosné karoserii. Již během zkušebních jízd se agregát uvolnil a utrhla se celá zadní část vozu.
 Po tomto neúspěchu navštívil Herold Friedrich konstruktéra Hanse Ledwinku v jeho mnichovském bytě a požádal jej o radu. Ledwinka se pustil do práce. V duchu osvědčených tradic navrhl v té době již osmdesátiletý konstruktér podvozkovou část se středovou nosnou rourou a zavěšením zadních kol na výkyvných polonápravách tak jako u osobních vozů Tatra.
   Po těchto úpravách mělo vozidlo i vzadu dvě kola a motor byl uložen před zadní nápravou. Nový prototyp byl představen v roce 1955 na frankfurtském autosalonu, kde se těšil značnému zájmu návštěvníků. Šlo mimo jiné vůbec o první německý automobil s laminátovou karoserií. Otevřený model nabízel prostor třem cestujícím sedícím vedle sebe na lavici s užitnou šířkou 145 cm. Díky tomu, že byl motor umístěn vzadu a řazení bylo na sloupku volantu, zbýval dostatek místa pro nohy cestujících.
   „Vrabčák“ neměl ani dveře a při natažené plátěné střeše nebylo vůbec jednoduché nasoukat se dovnitř. Po rozběhu výroby v roce 1957 odešel Herold Friedrich z podniku. Do té doby bylo vyrobeno 859 vozidel.
   Továrna Viktoria pokračovala ve výrobě až do února 1958. V posledním roce to však byl vylepšený model s dvoudveřovou karoserií a motorem 250 ccm, pojmenovaný Victoria 250. V únoru byly vyrobeny poslední kusy s elektromagnetickou spojkou a převodovkou.
   Výrobu později odkoupila společnost „Burgfalke“, která připravovala nový model 250 Export. Výroba však v krátké době zanikla zcela.

Autor: Miroslav Gomola
Laskavostí magazínu
TIPpro Oldtimer

Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
previous Back to list next
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
Tuesday 18.6.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt